Typy projektów do realizacji w ramach konkursu:
- wsparcie dla utworzenia i/lub funkcjonowania (w tym wzmocnienia potencjału) instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej, zapewniających w ramach projektu w sposób komplementarny i łączny (1):
- dostęp do usług prawnych, księgowych, marketingowych
- doradztwa (indywidualnego i grupowego, m.in. w postaci punktów lub centrów doradztwa, inkubatorów społecznej przedsiębiorczości tworzących wspólną infrastrukturę rozwoju)
- szkoleń umożliwiających uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i/lub prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej
- usług wspierających rozwój partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej (m.in. poprzez budowę sieci współpracy lokalnych podmiotów w celu wspierania rozwoju podmiotów ekonomii społecznej)
- promocję ekonomii społecznej i zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej
- wsparcie dla osób fizycznych zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej poprzez zastosowanie w ramach projektu co najmniej dwóch z następujących instrumentów (2):
- doradztwo (indywidualne i grupowe) oraz szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia i/lub prowadzenia spółdzielni socjalnej
- przyznanie środków finansowych na założenie i/lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej – o ile wszyscy członkowie są osobami, które rozpoczęły prowadzenie działalności lub przystąpiły do spółdzielni socjalnej w wyniku uczestnictwa w projekcie, do wysokości 20 tys. na osobę (członka)
- wsparcie pomostowe udzielane w okresie do 6 / do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy o udzielenie wsparcia pomostowego, obejmujące finansowe wsparcie pomostowe wypłacane miesięcznie w kwocie do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia środków finansowych na założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej połączone z doradztwem oraz pomocą w efektywnym wykorzystaniu przyznanych środków - wyłącznie dla osób, które rozpoczęły działalność lub przystąpiły do spółdzielni w ramach danego projektu (Podstawowe wsparcie pomostowe przyznawane jest na wniosek uczestnika projektu składany do beneficjenta oraz wypłacane przez okres do 6 miesięcy od dnia zawarcia
Program szkolenia:
- Prezentacja Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013.
Krótki opis priorytetów PO KL z podziałem na komponent centralny i regionalny, ze szczególnym uwzględnieniem Priorytetu VII.
- Ogólne zasady aplikowania o środki w ramach Podziałania 7.2.2 PO KL:
- omówienie dokumentacji konkursowej,
- opis kryteriów wyboru projektów,
- zasady składania wniosków,
- standard minimum równości szans kobiet i mężczyzn w projektach PO KL.
- Jak napisać projekt?
- prezentacja wniosku aplikacyjnego PO KL – praca z Generatorem wniosków,
- zasady konstruowania budżetu,
- dobre praktyki.
- Kwalifikowalność wydatków (m.in. okres kwalifikowania wydatków, wydatki kwalifikowane i niekwalifikowane, koszty pośrednie i bezpośrednie, wynagrodzenie personelu, amortyzacja, cross-financing).
Po zakończeniu szkolenia istnieje możliwość indywidualnych konsultacji dla uczestników szkolenia.
Cele szkolenia:
- Wprowadzenie beneficjentów w zagadnienia związane z tworzeniem budżetu projektu i kwalifikowalności wydatków.
- Wskazanie skutecznych metod tworzenia budżetu.
- Kreowanie i pogłębianie umiejętności praktycznych w zakresie przygotowywania projektów i tworzenia wniosków aplikacyjnych.
Uczestnicy szkolenia / oczekiwania wobec uczestników:
Beneficjentami projektów Poddziałania 7.2.2 (z zastrzeżeniem kryteriów, o których mowa dokumentacji konkursowej) mogą być wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w rozdziale IV dokumentacji konkursowej.
Osoby prowadzące szkolenie:
Pracownicy Wydziału Szkoleń Beneficjentów, posiadający praktyczną wiedzę w zakresie pozyskiwania środków z UE.
Koszt szkolenia:
Bezpłatne - „Szkolenie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”.
Zgłoszenie:
Każdy zainteresowany szkoleniem powinien zapoznać się z regulaminem rekrutacji, zgodnie z nim pobrać ze strony ankietę zgłoszeniową i przesłać ją na adres e-mailowy:
pokl_szkolenia@mazowia.eu.
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.
Załączniki:
wydruk, pdf