W ramach współpracy ponadnarodowej w dniach 7-9 kwietnia przedstawiciele Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) na czele z Dyrektorem MJWPU Mariuszem Frankowskim wzięli udział w ponadnarodowym forum partnerskim w Malmö oraz w dwustronnym spotkaniu zorganizowanym przez Szwedzką Radę ds. EFS z Regionu Południowej Szwecji.
Pierwsza cześć wizyty związana z Ponadnarodowym Forum Partnerskim zorganizowanym w Malmö
w dniach 7-8 kwietnia przez Szwedzką Radę ds. EFS, przy wsparciu MJWPU oraz Krajowej Instytucji Wspomagającej (KIW), stanowiła kontynuację cyklu działań wspierających poszukiwanie partnerów do projektów współpracy ponadnarodowej w ramach PO KL/EFS, podejmowanych przez Zespół ds. projektów innowacyjnych i ponadnarodowych w ramach POKL utworzony w MJWPU w lipcu 2012 r. oraz partnerów szwedzkich i KIW. Pomysł zorganizowania polsko-szwedzkiego Forum narodził się podczas spotkań z przedstawicielami Szwedzkiej Rady ds. EFS z Regionu Południowej Szwecji, którzy gościli w MJWPU we wrześniu 2013 r. oraz w styczniu 2014 r.
Głównym założeniem Forum było umożliwienie bezpośredniego kontaktu przedstawicieli różnych krajów w celu stworzenia efektywnych partnerstw ponadnarodowych i w konsekwencji wspólnej realizacji projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ze strony woj. mazowieckiego w Forum w Malmö udział wzięło dziewięciu beneficjentów realizujących projekty ponadnarodowe i innowacyjne, reprezentujących sektor publiczny, prywatny i organizacje pozarządowe. Zakres tematyczny Forum był szeroki i odpowiadał obszarom wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego, w tym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Grupy docelowe projektów polskich i szwedzkich obejmowały w szczególności osoby młode pozostające bez pracy, długotrwale bezrobotne, osoby niepełnosprawne, nowoprzybyłych imigrantów, społeczność romską oraz inne grupy defaworyzowane.
Beneficjenci z woj. mazowieckiego stanowili najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę uczestników Forum. Bezcennym doświadczeniem było nawiązanie międzynarodowych kontaktów, wymiana dobrych praktyk i wspólne pomysły na projekty w ramach nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Podczas Forum wsparciem merytorycznym służyli Przedstawiciele Zespołu ds. projektów innowacyjnych i ponadnarodowych, Joanna Łupińska i Radosław Pituch, którzy pełnili rolę moderatorów prac warsztatowych.
Druga część wizyty w dniu 9 kwietnia związana była ze współpracą Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych ze Szwedzką Radą ds. EFS z Regionu Południowej Szwecji. Do nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami doszło podczas wizyty delegacji Szwedzkiej Rady w MJWPU we wrześniu 2013 r. Grupa gości ze Szwecji, licząca w sumie 13 osób, spotkała się z przedstawicielami MJWPU i odwiedziła trzy projekty realizowane na Mazowszu. Kolejna wizyta Szwedzkiej Rady ds. EFS miała miejsce w styczniu br. i dotyczyła głownie dwustronnej współpracy i organizacji ponadnarodowego forum partnerskiego.
Podczas spotkania w siedzibie Szwedzkiej Rady ds. EFS z Regionu Południowej Szwecji mieszczącej się w Malmö doszło do dalszego zacieśnienia współpracy. Dyrektor Szwedzkiej Rady Andreas Larsson wraz z Dyrektorem MJWPU Mariuszem Frankowskim poprowadzili spotkanie dotyczące wspólnych projektów w nowej perspektywie unijnej oraz wspólnych inicjatyw mających na celu wspieranie projektodawców z Regionu Mazowsza i Regionu Południowej Szwecji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Zespołu ds. projektów innowacyjnych i ponadnarodowych, Joanna Łupińska i Radosław Pituch, oraz pracownicy Szwedzkiej Rady ds. EFS z Regionu Południowej Szwecji.
Po prezentacjach wygłoszonych przez Andreasa Larssona i Joannę Łupińską odnośnie nowej perspektywy unijnej, uczestnicy spotkania szczegółowo omówili możliwości współpracy w ramach nowego okresu programowania. Na spotkaniu poruszono także kwestię wspólnie zorganizowanego Ponadnarodowego Forum Partnerskiego. Było to pierwsze polsko-szwedzkie przedsięwzięcie tego typu zorganizowane przez instytucje regionalne działające w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Forum zostało pozytywnie ocenione przez uczestników, dlatego też nie wykluczono organizacji kolejnego tego typu przedsięwzięcia w przyszłości.
Udział przedstawicieli MJWPU w obu wydarzeniach był kluczowy ze względu na współpracę ponadnarodową zarówno na poziomie instytucjonalnym jak i projektowym. Współpraca ponadnarodowa była niezwykle ważna w perspektywie unijnej 2007-2013. Co więcej, można spostrzec wyraźny wzrost zapotrzebowania na współpracę międzynarodową w ramach Strategii Europa 2020 oraz Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. MJWPU efektywnie włącza się w działania mające na celu promocję tejże współpracy i jej kontynuację poprzez wspieranie projektów ponadnarodowych realizowanych w woj. mazowieckim (najwięcej projektów ponadnarodowych w ramach EFS realizowanych jest właśnie na Mazowszu). Dodatkowo współpraca z publiczną instytucją szwedzką działającą w tym samym obszarze co MJWPU jest cennym doświadczeniem z punktu widzenia efektywności prowadzonych działań, wymiany dobrych praktyk i realizacji wspólnych projektów mających służyć rozwojowi Regionu Mazowsza i Szwecji Południowej.
"człowiek - najlepsza inwestycja"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.