W związku z wejściem w życie z dniem 21 lipca 2012 r. ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z dnia 6 lipca 2012 r., poz. 769) oraz stanowiskiem Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki wyrażonym w piśmie znak DZF-I-82208(1)-53-PSz/12 z dnia 23 sierpnia 2012 r., Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych jako Instytucja Organizująca Konkursy (IOK) uprzejmie informuje, iż na mocy ww. ustawy sądy będą mogły orzekać zakaz dostępu do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej „ufp”) (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) na okres od 1 roku do lat 5, a informacja o wyroku będzie niezwłocznie przekazywana do Krajowego Rejestru Karnego. Powyższa ustawa dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów zbiorowych.
W związku z powyższym od dnia wejścia w życie ww. ustawy na etapie podpisywania umowy o dofinansowanie IOK będzie wymagała od projektodawcy oraz partnerów (o ile projekt będzie realizowany w partnerstwie i budżet projektu uwzględnia wydatki partnerów) oświadczenie o niekaralności karą zakazu dostępu do środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1 i 4 ufp. Powyższe dotyczy następujących naborów wniosków nr: 1/POKL/7.2.2/2012, nr 1/POKL/8.2.1/2012, nr 1/POKL/9.6.1/2012, nr 1/POKL/9.6.2/2012, nr 1/POKL/9.6.3/2012.
Jeżeli w wyniku kontroli zostanie ustalone, że beneficjent złożył fałszywe oświadczenie w ww. zakresie to wówczas Instytucja Pośrednicząca/ Instytucja Pośrednicząca II stopnia będzie musiała zawiadomić prokuraturę o dokonaniu oszustw oraz uruchomić procedurę z art. 207 ufp i na podstawie przesłanki z art. 207 ust 4 pkt 1 ufp (dokument potwierdzający nieprawdę) beneficjent będzie mógł zostać wpisany do rejestru podmiotów wykluczonych, o którym mowa w art. 210 ufp (na podstawie prawomocnego wyroku sądu).
Ponadto, w przypadku przekazywania środków uczestnikom przez beneficjentów projektów PO KL (np. w formie jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej) niezbędna jest weryfikacja ww. zakazu dostępu do środków wobec uczestników. W związku z powyższym od dnia wejścia w życie ww. ustawy na etapie rekrutowania uczestników projektów beneficjent powinien uzyskać od uczestnika oświadczenie o niekaralności karą zakazu dostępu do środków, o których mowa w art. 5 ust 3 pkt 1 i 4 ufp. Powyższy wymóg dotyczy tylko i wyłącznie sytuacji, w których środki są przekazywane beneficjentowi (np. w formie jednorazowej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej). Nie dotyczy to natomiast pozostałych sytuacji (np. udzielania uczestnikom wsparcia w postaci szkoleń lub doradztwa). W celu realizacji ww. wymogu IOK rekomenduje rozszerzenie zakresu deklaracji uczestnictwa o ww. oświadczenie oraz zwraca szczególną uwagę beneficjentów na ww. wymóg.
Program operacyjny | Priorytety i działania |
---|---|
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL) | dotyczy całego programu |
"człowiek - najlepsza inwestycja"
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Copyright 2011 by Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych Realizacja Net P.C.