MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Wyjaśnienia dla dla konkursu nr 1/POKL/8.1.1/2012 w ramach Priorytetu VIII „Regionalne kadry gospodarki”, Działania 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”, Poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw – projekty konkursowe”

Szanowni Projektodawcy,

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) uprzejmie informuje, iż dla konkursu nr 1/POKL/8.1.1/2012 w ramach Priorytetu VIII „Regionalne kadry gospodarki”, Działania 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w  regionie”, Poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw – projekty konkursowe”, pomoc de minimis nie może zostać udzielona m.in. podmiotowi, który w bieżącym roku obrotowym oraz w dwóch poprzedzających go latach obrotowych otrzymał pomoc de minimis z różnych źródeł i w różnych formach, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega przekracza równowartość w złotych kwoty 200 000 euro,                         a w przypadku podmiotu prowadzącego działalność w sektorze transportu drogowego - równowartość                    w złotych kwoty 100 000 euro, obliczonych według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu udzielenia pomocy.

W przypadku projektów dotyczących pomocy publicznej w ramach PO KL niezbędne jest wykazanie wkładu prywatnego w następującej formie:

W przypadku wkładu prywatnego w postaci wynagrodzeń należy pamiętać, iż wkład prywatny w postaci wynagrodzeń uczestników projektu za czas ich faktycznego uczestnictwa powinien zostać obliczony za pomocą odpowiedniego wzoru, który zamieszczony jest w podręczniku pt. „Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach PO KL” z dn. 10 lutego 2011 r, str. 80 oraz że jego zadeklarowana wysokość musi być równa wartości wymaganego, maksymalnie dopuszczalnego wkładu prywatnego, obliczonego za pomocą wzoru, o którym mowa powyżej.

Ponadto w przypadku gdy pomoc na szkolenia adresowana jest również do przedsiębiorców (tj. właścicieli lub współwłaścicieli pełniących funkcje kierownicze w przedsiębiorstwie) oraz do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wkład prywatny może być wniesiony w postaci wynagrodzeń jedynie wówczas, gdy istnieje możliwość rzetelnego udokumentowania kwoty wkładu, w sposób nie budzący wątpliwości co do prawidłowości jego wyliczenia.

O wkładzie mieszanym mówimy wówczas, gdy wkład prywatny, jaki musi zostać wniesiony z tytułu uczestnictwa jednej osoby w szkoleniu/szkoleniach, zostanie wniesiony zarówno w postaci wydatków z tytułu wynagrodzeń uczestników za czas faktycznego uczestnictwa w szkoleniu/szkoleniach, jak i w postaci gotówki. Wkład w postaci gotówki stanowi różnicę pomiędzy wymaganym wkładem prywatnym, a wysokością wkładu prywatnego w postaci wynagrodzeń, zadeklarowaną w ramach projektu. Przy obliczaniu wkładu prywatnego w takiej formie stosuje się wzór, jak dla wkładu w postaci gotówki, który został zamieszczony w przedmiotowej dokumentacji konkursowej. Należy jednak pamiętać, żeby zadeklarowany wkład w postaci wynagrodzeń nie przekroczył maksymalnie dopuszczalnej jego wartości”.

 

Sprawę prowadzi:

Kamila Kątna - Ćwikilewicz

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44