MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Komunikat - Wdrożenie rekomendacji z posiedzenia plenarnego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP odnośnie zgodności wniosku z kryterium horyzontalnym dotyczącym zgodności projektu z przepisami prawa krajowego w obszarze objętym wsparciem

„Szanowni Projektodawcy,

Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, mając na celu wdrożenie rekomendacji z posiedzenia plenarnego Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP odnośnie zgodności wniosku z kryterium horyzontalnym dotyczącym zgodności projektu z przepisami prawa krajowego w obszarze objętym wsparciem, uprzejmie informuje, iż realizacja zadań w ramach projektu z zakresu aktywizacji zawodowej wymaga posiadania odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego dokonanie wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r., Nr 69, poz. 415, z późn. zm.), prowadzenie działalności gospodarczej (a tym samym również realizacja zadań) w zakresie aktywizacji zawodowej, tj. świadczenia usług pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego oraz pracy tymczasowej jest działalnością regulowaną w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) i jako taka wymaga wpisu do odpowiedniego rejestru, prowadzonego przez marszałka województwa właściwego dla siedziby podmiotu ubiegającego się o wpis. Jeśli wnioskodawca nie posiada odpowiednich uprawnień, zobligowany jest do zlecenia tego typu zadań podmiotom legitymującym się przedmiotowym wpisem.

Dodatkowo należy zauważyć, iż kierowanie do pracy za granicą u pracodawców zagranicznych za pośrednictwem agencji zatrudnienia odbywa się na podstawie pisemnej umowy zawieranej przez te agencje z osobami kierowanymi.

Zgodnie z art. 85 ust. 2 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, umowa ta powinna określać w szczególności:

1) pracodawcę zagranicznego;

2) okres zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej;

3) rodzaj oraz warunki pracy i wynagradzania, a także przysługujące osobie kierowanej do pracy świadczenia socjalne;

4) warunki ubezpieczenia społecznego oraz od następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych;

5) obowiązki i uprawnienia osoby kierowanej do pracy oraz agencji zatrudnienia;

6) zakres odpowiedzialności cywilnej stron w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy zawartej między agencją zatrudnienia a osobą kierowaną, w tym stronę pokrywającą koszty dojazdu i powrotu osoby skierowanej do pracy w przypadku niewywiązania się pracodawcy zagranicznego z warunków umowy oraz tryb dochodzenia związanych z tym roszczeń;

7) kwoty należne agencji zatrudnienia z tytułu faktycznie poniesionych kosztów związanych ze skierowaniem do pracy za granicą, poniesione na:

a) dojazd i powrót osoby skierowanej,

b) wydanie wizy,

c) badania lekarskie,

d) tłumaczenia dokumentów;

8) informację o trybie i warunkach dopuszczania cudzoziemców do rynku pracy w państwie wykonywania pracy;

9) inne zobowiązania stron.

Zatem niedopuszczalna jest sytuacja, w której osoba kierowana do pracy zmuszona jest do ponoszenia dodatkowych kosztów niewymienionych w umowie.”

Sprawę prowadzi:

Monika Adamczyk

MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44