MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH

Informacja dla Beneficjentów realizujących projekty w ramach Działania 6.2 PO KL

Informacja dla Beneficjentów realizujących projekty w ramach Działania 6.2 PO KL Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia dot. prawidłowej realizacji wsparcia, przygotowana na podstawie opinii Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:

  1. Przy wyliczeniu wartości wsparcia pomostowego w postaci szkoleń lub doradztwa, które stanowi pomoc de minimis dla uczestnika projektu, należy uwzględnić katalog wydatków kwalifikowalnych, które stanowią podstawę do wyliczenia pomocy publicznej odpowiednio w ramach pomocy na szkolenia oraz pomocy na doradztwo, w tym w szczególności wynagrodzenia osób prowadzących szkolenie, podróże służbowe, zakwaterowanie osób prowadzących szkolenie oraz uczestników projektu, koszty materiałów szkoleniowych, amortyzacją narzędzi i wyposażenia w zakresie wykorzystywanym do realizacji szkolenia, a także koszty zakupu usługi doradczej – z wyłączeniem kosztów pośrednich ponoszonych przez Beneficjenta w ramach realizowanego projektu. Wydatki te stanowią podstawę do wyliczenia wartości pomocy de minimis udzielonej na rzecz uczestnika projektu.

  2. Instytucja Zarządzająca nie widzi przeciwwskazań dla dopuszczenia możliwości dzierżawy lokalu od rodziców uczestnika projektu, pod warunkiem, że umowa zawarta pomiędzy dzierżawcą a dzierżycielem jest zgodna z odpowiednimi przepisami Kodeksu Cywilnego oraz nie budzi wątpliwości co do prawidłowego wykorzystania udzielonego wsparcia na rozwój przedsiębiorczości.

    W przypadku zaistnienia uzasadnionych przesłanek świadczących o wystąpieniu nieprawidłowości w projekcie (np. zawyżenia wartości wynajmu lokalu w stosunku do jego wartości rynkowej), Beneficjent ma obowiązek podjęcia określonych kroków o charakterze zaradczym (w tym zobowiązania uczestnika projektu do rozwiązania umowy o dzierżawę lokalu), mających na celu wyeliminowanie zaistniałych nieprawidłowości.

  3. Obowiązek przeznaczania całej kwoty środków uzyskanej w wyniku zwrotu zapłaconego podatku VAT na pokrycie wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą przez uczestnika projektu będącego płatnikiem podatku VAT dotyczy zarówno dotacji inwestycyjnej, jak również środków finansowych przeznaczonych w ramach wsparcia pomostowego. Obowiązek monitorowania odzyskiwanego podatku VAT dotyczy jedynie jednorazowego zwrotu zapłaconego podatku w okresie objętym realizacją projektu.

  4. Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, wsparcie pomostowe w postaci bezzwrotnej pomocy kapitałowej może być udzielane na rzecz uczestnika projektu w okresie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tym samym powyższe wydatki poniesione od momentu założenia działalności gospodarczej, w tym wydatki poniesione do dnia podpisania umowy przyznanie wsparcia finansowego oraz umowy o przyznanie wsparcia pomostowego na rzecz uczestnika projektu, należy uznać za kwalifikowalne.
MAZOWIECKA JEDNOSTKA WDRAŻANIA PROGRAMÓW UNIJNYCH
www.mazowia.eu
ul. Jagiellońska 74
03-301 Warszawa
tel.: 022 542 20 00
fax: 022 698 31 44